Results

Sasquatch Open #8 (9/28/13) Results

Team Results

1st Miletich Fighting Systems 69
2nd Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team 68
3rd Hawkeye BJJ 26
OSE Wolfpack 19
Jim McCabe 8
Asylum 6
Strangler’s Playground 6
West Coast JJ 6
13th St JJ 5
Maquoketa 5
Team Invasion 3
Dagobah 1
Ring of Champions 1
Unattached competitors 3

Mens Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Tony Triplett- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Mason Pauley- Miletich Fighting Systems
3. Natasha Glynn- Miletich Fighting Systems

145 lbs. and under:
1. Tony Garza- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Ryan Brewington- Team Invasion
3. Dominic Martin- Ring of Champions

170 lbs. and under :
1. Nate Fenton- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Trevor Pickingpaugh- Miletich Fighting Systems
3. Ken Ehlers- Miletich Fighting Systems

185 lbs. and under :
1. Shawn Rolfs- Miletich Fighting Systems
2. Albert Pollmeier- Miletich Fighting Systems
3. Mark Loendorf- Miletich Fighting Systems

205 lbs. and under :
1. Wesley Pratt-Miller-  Miletich Fighting Systems
2. Gerald Aloran- Miletich Fighting Systems
3. Brian Tucker- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

Intermediate

135 lbs. and under:
1. Justin Penaflor- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Kyle Salisbury- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
3. Elijah Salas- Hawkeye BJJ

145 lbs. and under:
1. Ben Gordon- Hawkeye BJJ
2. Mason Nowak- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

155 lbs. and under:
1. Kyle Monteith- Miletich Fighting Systems
2. Luke Rodriguez- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

185 lbs. and under:
1. Justin Cosner- Hawkeye BJJ
2. Nick Heiser- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
3. Michael Crockett- Miletich Fighting Systems

225 lbs. and under:
1. Damian Feary- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Rory Mannion- OSE Wolfpack

Advanced

145 lbs. and under:
1. Tomas Salas- West Coast JJ
2. Kevin Noel- Miletich Fighting Systems
3. Colton Rusk- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

 

Mens No-Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Addison Even- Maquoketa
2. Elijah Salas- Hawkeye BJJ
3. Tony Triplett- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

145 lbs. and under:
1. Tony Garza- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Will Ahlgrim- James McCabe

155 lbs. and under:
1. Dylan Cruchelow- Strangler’s Playground
2. Brett Bryant- Asylum

170 lbs. and under:
1. Trevor Pickingpaugh- Miletich Fighting Systems
2. Damon Benson- Hawkeye BJJ
3. Ken Ehlers- Miletich Fighting Systems

185 lbs. and under:
1. Dustin McKee- OSE Wolfpack
2. Mark Loendorf- Miletich Fighting Systems
3. Shawn Rolfs- Miletich Fighting Systems

225 lbs. and under:
1. Wesley Pratt-Miller- Miletich Fighting Systems
2. Bobby Downs- OSE Wolfpack
3. Gerald Aloran- Miletich Fighting Systems

Over 225 lbs.:
1. Austin Hepner- Jim McCabe
2. Rory Mannion- OSE Wolfpack
3. Damian Feary- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

Intermediate

135 lbs. and under:
1. Justin Penaflor-Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Eric Ford-Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
3. Kyle Salisbury- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

145 lbs. and under:
1. Ben Gordon- Hawkeye BJJ
2. Mason Nowak- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
3. Cody Rhodes- Strangler’s Playground

155 lbs. and under:
1. Eli Kugler- 13th St. JJ
2. Luke Rodriguez- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
3. Kyle Monteith- Miletich Fighting Systems

170 lbs. and under:
1. Nate Fenton- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team
2. Justin Bushman- Asylum

185 lbs. and under:
1. Michael Crockett- Miletich Fighting Systems
2. Keegan Mente- Miletich Fighting Systems
3. Justin Cosner- Hawkeye BJJ

205 lbs. and under:
1. Bobby Downs- OSE Wolfpack
2. Bob Breahears- Travis Tarpein’s Next Generation/Carlson Gracie Team

Advanced

145 lbs. and under:
1. Kevin Noel- Miletich Fighting Systems
2. Eldon Giannakouros- Hawkeye BJJ
3. Tomas Salas- West Coast JJ

205 lbs. and under:
1. Nate Rodriguez- Miletich Fighting Systems
2. Dean Kugler- Unattached
3. Mauricio Temiquel- Dagobah

BIGFOOT CHAMPION
Josh Moody

Lock-Ness Superfight (best 2 out of 3):
John Gutta submits Josh Moody (gi)
John Gutta submits Josh Moody (no-gi)

Lock-Ness Winner:
John Gutta


Sasquatch Open #7 (3/23/13) Results

Team Results

1st Hawkeye BJJ 50
1st Tarpein’s Next Generation 50
2nd St. Ambrose 28
3rd Des Moines Jiu Jitsu Academy 20
3rd Nick Tarpein’s 20
MFS 16
RIA MACP 13
Cedar Valley Jiu Jitsu 10
Dynamo 10
Nova Uniao 8
Ground Wizards 7
F1 6
Gracie Barra 6
Porcelli’s 6
Roundkick 6
Vaghi 5
MMAG 5
Jim McCabe 3
Neutral Grounds 3
Team Hard Drive 3
Asylum 1
Central Illinois Combat Club 1
Mid-America Martial Arts 1
Rigan Machado 1
10th Planet 1

Womens Gi

Intermediate

160 lbs and below:
1. Kelly Bryant- Tarpeins Next Generation
2. Jessica Daniels- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Edna Becht- Des Moines Jiu Jitsu Academy

Mens Gi

Beginner

145 lbs. and under:
1. Michael Christopherson- Nick Tarpein’s
2. AJ Michalowicz- St. Ambrose
3. Mason Nowak- Tarpein’s Next Generation

155 lbs. and under:
1. Kyle Monteith- MFS
2. Ben Thelke- Roundkick
3. Lance Ferguson- Mid-America Martial Arts

170 lbs. and under :
1. Nate Fenton- Tarpein’s Next Generation
2. Steve Sindt- Tarpein’s Next Generation
3. Jason Krogman- Tarpein’s Next Generation

185 lbs. and under :
1. Michael Crockett- Dynamo
2. Keegan Mente- St. Ambrose
3. Ben Cook- Hawkeye BJJ

205 lbs. and under :
1. Justin Bergen- RIA MACP
2. Mark Loendorf- St. Ambrose

225 lbs. and under:
1. Eric Olson- Tarpein’s Next Generation
2. Ryan King- Roundkick
3. Damian Feary- Tarpein’s Next Generation
Intermediate

135 lbs. and under:
1. Colton Rusk- Tarpein’s Next Generation
2. Elijah Salas- Hawkeye BJJ
3. Kyle Salisbury- Nick Tarpein’s

145 lbs. and under:
1. Kevin Noel- St. Ambrose
2. Eldon Giannakourous- Hawkeye BJJ
3. Mitch Mosier- St. Ambrose

170 lbs. and under:
1. Devon Dawson- Hawkeye BJJ
2. Joshua Janis- Neutral Grounds
3. Clayton Skiles- Nick Tarpein’s

185 lbs. and under:
1. Andrew Dostal- Cedar Valley BJJ
2. Nick Payne- Tarpein’s Next Generation
3. Gabe Coussens- Nick Tarpein’s

205 lbs. and under:
1. Grant Nidey- Hawkeye BJJ
2. Brian Frank- Hawkeye BJJ
3. Mike Vasquez- Hawkeye BJJ

Over 225 lbs.:
1. Jacob Youngbear- Nova Uniao
2. Cecil Hankins- Hawkeye BJJ

Advanced

170 lbs. and under:
1. Aaron Windenknecht- Hawkeye BJJ
2. Rod Montoya- MFS
3. Damion Shehan- Des Moines Jiu Jitsu Academy

225 lbs. and under:
1. Charles Morrison- Vaghi
2. Steve Carl- Hard Drive
3. Walter Alveranga- Gracie Barra

Womens No-Gi

Intermediate

160 lbs and below:
1. Rhonda Harmening- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Jessica Daniels- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Jenna Fox- Central Illinois Combat Club

 

Mens No-Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Earnest Walls- Ground Wizards
2. Michael Christopherson- Nick Tarpein’s

145 lbs. and under:
1. Eli Kugler- F1
2. AJ Michalowicz- St. Ambrose
3. Geoff Bell- Ground Wizards

155 lbs. and under:
1. Kyle Monteith- MFS
2. Jacob Haan- Nick Tarpeins
3. Paul Ulrutia- Asylum

170 lbs. and under:
1. Joshua Duncan- none
2. Nate Fenton- Tarpein’s Next Generation
3. Steve Sindt- Tarpein’s Next Generation

185 lbs. and under:
1. Michael Crockett- Dynamo
2. Tamiah Duncan- none
3. Kyle Sage- Hawkeye BJJ

205 lbs. and under:
1. Walter Buck- RIA MACP
2. Justin Bergan- RIA MACP
3. Skyler McDonald- Porcelli’s

Over 225 lbs.:
1. Eric Olson- Tarpein’s Next Generation
2. Austin Hepner- Jim McCabe
3. Wes Miller- St. Ambrose

Intermediate

135 lbs. and under:
1. Eric Ford- Tarpein’s Next Generation/Mardy’s Martial Arts
2. Luis Carbajal- Tarpein’s Next Generation
3. Kody Burke- F1

145 lbs. and under:
1. Eldon Giannakouros- Hawkeye BJJ
2. Mitch Mosier- St. Ambrose
3. Anthony Olade- Ground Wizards

155 lbs. and under:
1. Kevin Noel- St. Ambrose
2. Logan Baker- Hawkeye BJJ

170 lbs. and under:
1. Clayton Skiles- Nick Tarpein’s
2. Nate Garvey- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Devon Dawson- Hawkeye BJJ

185 lbs. and under:
1. Andrew Dostal- Cedar Valley BJJ
2. Nick Payne- Tarpein’s Next Generation
3. Gabe Coussens- Nick Tarpein’s

205 lbs. and under:
1. Mike Vasquez- Hawkeye BJJ
2. Dan Knipp- none
3. Cody Dunkel- 10th Planet

Over 225 lbs.:
1. Shyquille Graves- MMAG
2. Jacob Youngbear- Nova Uniao
3. Cecil Hankins- Hawkeye

Advanced

170 lbs. and under:
1. Damion Shehan- Porcelli’s
2. Kalani Young- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Jared Bahr- Rigan Machado

185 lbs. and under:
1. Aaron Windenknecht- Hawkeye BJJ
2. Rod Montoya- MFS
3. Gary Hedlund- Des Moines Jiu Jitsu Academy

225 lbs. and under:
1. Walter Alvarenga- Gracie Barra
2. Nick Brown- Tarpein’s Next Generation

BIGFOOT CHAMPION
Damion Shehan

Lock-Ness Tournament
First round:
John Gutta subs Mike Vasquez
Red Schafer subs Allen Causevic
Michael McBride subs Kyle Nordstrom
Charlie Paul subs Steve Carl

Semi-finals:
Red Schafer subs John Gutta
Charlie Paul subs Michael McBride

Finals:
Red Schafer subs Charlie Paul

Lock-Ness Winner:
Red Schafer

Sasquatch Open #6 (5/22/10) Results

Team Results

1st- Combative Sports Center 54
2nd- Tarpeins Next Generation 35
3rd- Des Moines Jiu Jitsu Academy 26
Mid America Martial Arts 24
Hawkeye BJJ 14
St. Louis Training Circle 13
Rocko’s Mot Club 10
Ross Family Fitness 10
Unhinged MMA 8
MFS 6
Warrior’s Cove 6
Ekim’s 5

Pound 4 Pound MMA 5
Roufusport 5
Fighting Bee Jiu Jitsu 4
Quincy Vale Tudo 3
Strong Boys Jiu Jitsu 3
Team Prodigy 3
OSE Wolfpack 2
FLO MMA 1
MMAG 1
RK Camarillo 1

Individual Results

 

Kids Gi

Beginner

80 lbs. and under:
1. Jentzen Koerselman- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Lexi Koerselman- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Jack Hester- Tarpeins Next Generation

100 lbs and underr:

1. Marques Harrison- Ekim’s
2. Adam Borisenko- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Isiah Toney- Tarpeins Next Generation
Mens Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Tyler Sexton- Combative Sports Center
2. Colton Rusk- Tarpeins Next Generation
3. Julius Elder- Tarpeins Next Generation

155 lbs. and under:
1. Tanner McClure- Rocko’s Mot Club
2. Eric Cizmadia- Hawkeye BJJ
3. Bradley Kimball- Des Moines Jiu Jitsu Academy

170 lbs. and under
 :

1. Travis Simecka- Combative Sports Center
2. Michael McBride- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Matt Briggs- Des Moine Jiu Jitsu Academy

185 lbs. and under :
1. Kirby Moss- Hawkeye BJJ
2. Ted Dann- Tarpeins Next Generation
3. Myles Ikenberry- Combative Sports Center

205 lbs. and under :
1. Q’Shawne Pryor- Combative Sports Center
2. Matt O’Laughlin- Tarpeins Next Generation
3. Nolan Mack-
 Mid America Martial Arts

Intermediate

155 lbs. and under:
1. Andrew Vass- Pound 4 Pound MMA
2. Tim Chavez- Mid America Martial Arts
3. Jay Smith- Des Moines Jiu Jitsu Academy

170 lbs. and under:
1. Nick Spohn- MFS
2. Aaron Windeknecht- Fighting Bee Jiu Jitsu
3. Matthew Lofland- RK Camarillo

185 lbs. and under:
1. Kalen Kubik- Combative Sports Center
2. Casey Boland- St. Louis Training Circle
3. Konstantin Denev- FLO MMA

205 lbs. and under:
1. Michael Herring- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Alex Benninghoven- Hawkeye BJJ
3. Tim Ross- Ross Family Fitness

Over 225 lbs.:
1. Rob Pilcher- Mid America Martial Arts
2. Jake Bills- Warrior’s Cove
3. Adam Bohl-

Advanced

185 lbs. and under:
1. Sean Roberts- Combative Sports Center
2. Drew Dober- Mid America Martial Arts

205 lbs. and under:
1. Garrett Mack- Tarpeins Next Generation
2. Ben Sheaffer-
3. Adam Bohl-

Womens Gi

Beginner

160 lbs and below:
1. Kelly Cox- Tarpeins Next Generation
2. Allison Teeter- Combative Sports Center


Kids No-Gi

Beginner

80 lbs. and under:
1. Jack Hester- Tarpeins Next Generation

Mens No-Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Tyler Sexton- Combative Sports Center
2. Andrew Bucy- Unhinged MMA
3. Kevin Burke- MMAG

145 lbs. and under:
1. Sinjen Ruby-
2. Zach Friday- Quincy Vale Tudo
3. Justin Queener- Ross Family Fitness

155 lbs. and under:

1. Tanner McClure- Rocko’s Mot Club
2. Eric Cizmadia- Hawkeye BJJ
3. Tanner Wiegand- OSE Wolfpack

170 lbs. and under:

1. Travis Simecka- Combative Sports Center
2. Michael McBride- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Kody Kinkhorst- Combative Sports Center

185 lbs. and under:
1. Myles Ikenberry- Combative Sports Center
2. Ted Dann- Tarpeins Next Generation
3. Steve Gordon- OSE Wolfpack

205 lbs. and under:

1. Eric Daniel- Unhinged MMA
2. Sam Biesack- Fighting Bee Jiu Jitsu
3. Nolan Mack- Mid America Martial Arts

Over 225 lbs.:
1. Ryan Kissell- Ross Family Fitness
2. Rick Tinder- Strong Boys Jiu Jitsu

Intermediate

145 lbs. and under:
1. Dwayne Rhoden- St. Louis Training Circle
2. Jacob Arp-

170 lbs. and under:
1. Chris Senner- Roufusport
2. Aaron Windeknecht- Fighting Bee Jiu Jitsu
3. Tim Chavez- Mid America Martial Arts

185 lbs. and under:
1. Casey Boland- St. Louis Training Circle
2. Andrew Terronez- Team Prodigy
3. Kalen Kubik- Combative Sports Center

205 lbs. and under:
1. Q’Shawne Pryor- Combative Sports Center
2. Tim Ross- Ross Family Fitness
3. Michael Herring- Des Moines Jiu Jitsu Academy

Over 225 lbs.:
1. Rob Pilcher- Mid America Martial Arts
2. Jake Bills- Warrior’s Cove
3. Adam Bohl-

Advanced

205 lbs. and under:
1. Drew Dober- Mid America Martial Arts
2. Ben Sheaffer-
3. Nick Spohn- MFS

Womens No-Gi

Beginner

160 lbs and below:
1. Kelly Cox- Tarpeins Next Generation
2. Allison Teeter- Combative Sports Center

 

BIGFOOT CHAMPION
Jon Menke- Rogrigo Vaghi

Lock-Ness Tournament
First round:
Joe Wilk subs James O’Connor
Drew Dober subs Jim Gray
Steve Patterson subs Anthony Carlson
Red Schafer subs Jon Menke

Semi-finals:
Joe Wilk subs Drew Dober
Red Schafer subs Steve Patterson

Finals:
Red Schafer subs Joe Wilk

Lock-Ness Winner:
Red Schafer

 

 

 

 

Sasquatch Open #5 (9/12/09) Results

Team Results

1st-Travis Tarpein-Next Generation- 40
2nd-Hawkeye BJJ- 34
3rd-MFS-17

Rochester MMA- 11
Rockus Mot Club- 9
St. Louis Training Circle- 9
10th Planet Omaha- 9
Team Conquest- 7
Gilbert Grappling- 5
Team Bruce Sheppard-5
OSE- 4
Elite Perfomance- 3
Klabel- 3
M Theory- 1
Sims Martial Arts- 1


Individual Results


Mens Gi

Beginner

155 lbs. and under:
1. Nate Hayes-Travis Tarpein
2. Justin Machnik- Hawkeye BJJ
3. Tanner McClure-Rockus Mot Club

185 lbs. and under
 :
1. Kwadwo Achampong- Hawkeye BJJ
2. Mark Grant- Travis Tarpein
3. Dalen Turcsak- Travis Tarpein

Intermediate

155 lbs. and under:
1. Mauricio Franca Lila- Team Bruce Sheppard
2. Hassan Al- Mabuk- MFS
3. Clayton Schuneman- Hawkeye BJJ

170 lbs. and under:
1. Ryan Sundermann- Hawkeye BJJ
2. Aaron Windenecht- MFS
3. Anthony Bedel- Hawkeye BJJ

185 lbs. and under:
1. Brandon Stenger- MFS
2. Casey Boland- St. Louis Training Circle
3. Nathan Fuller- Travis Tarpein

Kids No-Gi

Beginner

80 lbs. and under:
1. Nathan Horvath
2. Evan Senneff- Team Tarpein
3. Jakoby Tague- Team Conquest

120 lbs and over:

1. Kyle Domski- Gilbert Grappling
2. Gabriel Rangel- Team Tarpein

Womens No-Gi


Beginner

130 lbs and below:
1. Kelly Cox- Travis Tarpein
2. Maggie Bednarz- Klabel School

Mens No-Gi

Beginner

145 lbs. and under:
1. Nate Hayes- Travis Tarpein
2. Steven McPhail- 10th Planet BJJ Omaha
3. Mark Kilburg- Team Conquest

155 lbs. and under:

1. Aaron Bartels- MFS
2. Tanner Weisand- OSE
3. David DuBois- St. Louis Training Circle

170 lbs. and under:

1. Heath Wendill- Rochester MMA
2. Jared Fisher- 10th Planet BJJ Omaha
3. Dan Peterson-

185 lbs. and under:
1. Ryan Smith- St. Louis Training Circle
2. Ryan Hay- Elite Performance
3. Phonsamay Attanaphone- M Theory

205 lbs. and under:

1. Andrew Terronez- Team Conquest
2. Terry Sarver- Travis Tarpein
3. Steve Gordon- OSE

Intermediate

135 lbs. and under:
1. Justin Machnik- Hawkeye BJJ
2. Clayton Schuneman- Hawkeye BJJ
3. Eloy Rodriguez- Sims Martial Arts

145 lbs. and under:
1. Jared Chaney- Rochester MMA
2. David Paige-

155 lbs. and under:

1. Curtis Temple- Rockus Mot Club
2. Tanner McClure- Rockus Mot Club
3. Jared Chaney- Rochester MMA

170 lbs. and under:
1. Gabe Rodriguez- Travis Tarpein
2. Anthony Bedel- Hawkeye BJJ
3. Aaron Windenecht- MFS

185 lbs. and under:

1. Nate Fuller- Travis Tarpein
2. David Borron- 10th Planet BJJ Omaha
3. Ian Warlick-

Over 225 lbs.:
1. Lane Gries- Hawkeye BJJ
2. Scott Posipisil-Hawkeye BJJ
3. Ricardo Rangel- Travis Tarpein

BIGFOOT CHAMPION
Scott Posipisil-Hawkeye BJJ

Lock-Ness Tournament
First round:
John Gutta subs Joel Griffin
Nate Rodriguez subs Eric Wisely
Bruce Hoyer subs Jim Gray
Steve Patterson subs Mike Kelly

Semi-finals:
John Gutta subs Nate Rodriguez
Bruce Hoyer subs Steve Patterson

Finals:
Bruce Hoyer subs John Gutta

Lock-Ness Winner:
Bruce Hoyer

 

Sasquatch Open #4 (4/4/09) Results

Team Results

1st-Des Moines Jiu Jitsu Academy- 75
2nd-Travis Tarpein- Next Generation- 55
3rd-Jeff Curran- 42
Core Combat Sports-22
Matamoros- 19
Jeff Neal- 16
Rockus Mot Club- 16
Hawkeye BJJ- 14
MFS- 9
Brujo BJJ- 8
Team Kay-Oh- 8
Conquest- 5
Rage Pit- 5
Robson Moura/Robbins MMA- 5
Warrior Concepts-5
MidAmerica MMA- 4
Fort Dodge MMA- 3
Gracie Academy- 3
Jack McVicker- 3
PAC- 3
Ottawa Fight Club- 2
Team Trinity- 2

Individual Results

Kids Gi

Beginner

60 lbs. and under:
1. Jason Bishop- Jeff Neal/Overtime MMA
2. Colin McClure- Des Moines Jiu Jitsu Academy

100 lbs. and under:
1. Nick Burns- Travis Tarpein
2. Rachel Watters- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Devin Buttery- Des Moines Jiu Jitsu Academy

120 lbs. and under:
1. Parker Spitzer- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Brandon Pielak- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Ryan Bishop- Jeff Neal/Overtime MMA

Mens Gi

Beginner

145 lbs. and under:
1. William Henninger- Jeff Curran
2. Tyler Smith- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Brett Stern- Des Moines Jiu Jitsu Academy

155 lbs. and under:
1. Curtis Temple- Rockus Mot Club
2. Tanner McClure- Rockus Mot Club
3. Dillon Bradford- Ottawa Fight Club

170 lbs. and under:
1. Jordan Jones- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Dave Schluesenener- MFS
3. Luke Saucer- Jeff Curran

185 lbs. and under:
1. Curt Bennethum- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Nate Fuller- Travis Tarpein
3. Tom Crum- Des Moines Jiu Jitsu Academy

205 lbs. and under:
1. Jeff Lewis- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Don Desher- Unattached
3. Nate Fuller- Travis Tarpein

225 lbs. and under:
1. Steve James- Robson Moura/Robbins MMA
2. Jeff Netolicky- Hawkeye BJJ

Over 225 lbs.:
1. John Burmeister- Travis Tarpein
2. Michael Herring- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Spencer Jackson- Hawkeye BJJ

Intermediate

145 lbs. and under:
1. Andy Smith- Core Combat
2. Jared Klapp- McVicker
3. Matt Piet- Travis Tarpein

155 lbs. and under:
1. Daniel Yehieli- Jeff Curran
2. John Parr- Core Combat
3. Sutherland Junge- Hawkeye BJJ

170 lbs. and under:
1. Ryan Snyder- Jeff Curran
2. Eric Wilson- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Ben Miller- Core Combat

185 lbs. and under:
1. Jason Louck- MFS/Travis Tarpein
2. Jesse Lee Juel- Jeff Curran
3. Mark McGinn- MidAmerica Martial Arts

205 lbs. and under:
1. Steve Patterson- Brujo BJJ
2. Nate Rodriguez- Travis Tarpein
3. Brandon Anderson- Des Moines Jiu Jitsu Academy

Over 225 lbs.:
1. Richard Ritchey- Jeff Neal/Overtime MMA
2. John Burmeister- Travis Tarpein
3. Rubin Navarette- Jeff Neal/ Overtime MMA

Advanced

135 lbs. and under:
1. Henry Iribe- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Mike Kerker- Jeff Curran

145 lbs. and under:
1. Shun Uno- Travis Tarpein
2. Omar Choudhury- Matamoros

170 lbs. and under:
1. Aaron Bridges-Matamoros
2. Shun Uno- Travis Tarpein
3. Michael Drahaus- Jeff Curran

 

Kids No-Gi

Beginner

100 lbs. and under:
1. Nick Burns- Travis Tarpein
2. Rachel Watters- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Devin Buttery- Des Moines Jiu Jitsu Academy

120 lbs. and under:
1. Gabriel Rangel- Travis Tarpein
2. Parker Spitzer- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Brandon Pielak- Des Moines Jiu Jitsu Academy

Mens No-Gi

Beginner

135 lbs. and under:
1. Tyler Smith- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Trevor McCauley- Unattached
3. Carlos Vasquez- Team Trinity

145 lbs. and under:
1. William Henninger- Jeff Curran
2. Codie Lang- Team Kay-Oh

155 lbs. and under:
1. Tanner McClure- Rockos Mot Club
2. Curtis Temple- Rockos Mot Club
3. Dillon Bradford- Ottawa Fight Club

170 lbs. and under:
1. Brandon Knott- Team Kay-Oh
2. Matt Daley- Unattached
3. Jordan Jones- Des Moines Jiu Jitsu Academy

185 lbs. and under:
1. Curt Bennethum- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Jameson Harbion- Unattached
3. Joey Benefiel- Jeff Neal/Overtime MMA

205 lbs. and under:
1. Stephen Lucas- Des Moines Jiu Jitsu Academy
2. Don Desher- Unattached
3. Josh Ince- Unattached

225 lbs. and under:
1. Lane Gries- Hawkeye BJJ
2. Shea Thompson- Gracie Academy
3. Jeff Netolicky- Hawkeye BJJ

Over 225 lbs.:
1. Eric Poling- Unattached
2. John Burmeister- Travis Tarpein
3. Ryan Salisbury- Jeff Neal/Overtime MMA

Intermediate

145 lbs. and under:
1. Andy Smith- Core Combat
2. Elgin Fernau- Unattached
3. Matt Piet- Travis Tarpein

155 lbs. and under:
1. Daniel Yehieli- Jeff Curran
2. John Parr- Core Combat
3. Paul Almquist- Travis Tarpein

170 lbs. and under:
1. Ben Miller- Core Combat
2. Ryan Snyder- Jeff Curran
3. Joe Harless- Des Moines Jiu Jitsu Academy

185 lbs. and under:
1. Jesse Lee Juel- Jeff Curran
2. Mark McGinn- MidAmerica Martial Arts
3. Jason Louck-MFS/Travis Tarpein

205 lbs. and under:
1. Nate Rodriguez- Travis Tarpein
2. Gary Hedlund- Fort Dodge MMA
3. Jim Burzynski- Team Trinity

Over 225 lbs.:
1. Bobby Brents- Warrior Concepts
2. Lane Gries- Hawkeye BJJ
3. Richard Ritchey- Jeff Neal/Overtime MMA

Advanced

145 lbs. and under:
1. Omar Choudhury- Matamoros
2. Henry Iribe- Des Moines Jiu Jitsu Academy
3. Mike Kerker- Jeff Curran

155 lbs. and under:
1. Eric Wisely- Conquest
2. Shun Uno- Travis Tarpein

185 lbs. and under:
1. Aaron Bridges- Matamoros
2. Chris Sizemore- PAC
3. Quinton McCottrell- Jeff Neal/Overtime MMA

205 lbs. and under:
1. Jim Gray- Rage Pit
2. Steve Patterson- Brujo BJJ
3. Ryan Williams- Matamoros

BIGFOOT CHAMPION
Eric Wisely-Conquest

Lock-Ness Tournament
First round:
Joe Pearson subs James O’Conner
Aaron Bridges subs Quinton McCottrell
Anthony Carlson subs Dennis Reed
Bruce Hoyer subs Stephen Dalton

Semi-finals:
Joe Pearson subs Aaron Bridges
Bruce Hoyer subs Anthony Carlson

Finals:
Bruce Hoyer subs Joe Pearson

Lock-Ness Winner:
Bruce Hoyer

 

 

Sasquatch Open #3 (8/23/08) Results

Team Results

1st-Des Moines Jiu Jitsu Academy-30
2nd-Hawkeye BJJ-29
3rd-Carlson Gracie/Jeff Neal/TravisTarpein-25 
3rd-Hard Drive-25 
MFS-17
Core Combat Sports-9
Gilbert Grappling-8
Minnesota Martial Arts Academy/X-Factor-8
Des Moines Mixed Martial Arts-6
11th Dimension-6
Kansas City BJJ-6
Team Dab Hand-6
Duke Roufus Academy-5
Ekims-5 
Team Trinity-5
Quincy Vale Tudo-4
FIT ABQ BJJ-3
Millenia Martial Arts-3
Team Vaghi-3 
Brujo Jiu Jitsu-1
Champion Jiu Jitsu-1
Little BJJ Academy-1

 

Individual Results

Kids Gi Beginner

70 and under:
1st-Marques Harrison-Ekims
2nd-Datrelle Kozeluch-Team Trinity
3rd-AJ Stilson-DMMMA

110 and under:
1st-Brandon Bardwell-DMJJA
2nd-Kayla Winfree-MFS
3rd-Joe Rush-Travis Tarpein

120+ and under:
1st-Jeremy Romero-Travis Tarpein
2nd-Asiaeona Eddings-Travis Tarpein
3rd-Javontae Rush-Travis Tarpein

Mens Gi Beginner

145 and under:
1st-Ryan Elson-DMJJA
2nd-Juan Roman-Hawkeye BJJ
3rd-John Parr-Core Combat Sports

155 and under:
1st-Tony Bedel-Hawkeye BJJ
2nd-Andrei Kalanine-Carlson Gracie Team/Jeff Neal
3rd-Daniel Yehieli-Little Brazil Jiu Jitsu

185 and under:
1st-Joe Gliatta-Core Combat Sports
2nd-Nate Anderson-Core Combat Sports
3rd-Joon Hwang-Champion Jiu Jitsu

205 and under:
1st-Matt Dempsey-MFS
2nd-David Duggan-MFS
3rd-Pat Kasper-DMJJA

Mens Gi Intermediate

205 and under:
1st-Brandon Anderson-DMJJA
2nd-Joe Schutte-Hawkeye BJJ
3rd-Nate Rodriguez-Travis Tarpein

Mens Gi Advanced

155 and under:
1st-Jon VanLaarhoven-Hawkeye BJJ
2nd-Hasan Al-Mabuk-MFS
3rd-Nick Lepa-Hawkeye BJJ

185 and under:
1st-Phillip Burgraff-KC BJJ
2nd-Adam Frankow-MMAA

205 and under:
1st-Dan Opsahl-MMAA/X-Factor
2nd-Jose Torres-Hawkeye BJJ
3rd-Ivan Town-Quincy Vale Tudo

Kids NO Gi Beginner

90 and under:
1st-AJ Stilson-DMMMA
2nd-Ethan Butler-Quincy Vale Tudo
3rd-Datrelle Kozeluch-Team Trinity

110 and under:
1st-Brandon Bardwell-DMJJA
2nd-Kayla Winfree-MFS
3rd-Joe Rush-Travis Tarpein

120+ and under:
1st-Kyle Domski-Gilbert Grappling
2nd-Keyton Fuller-Millenia Martial Arts
3rd-Jeremy Romero-Travis Tarpein

Mens NO Gi Beginner

145 and under:
1st-Elijah Rivera-Hard Drive
2nd-Ryan Elson-DMJJA
3rd-Tyler Smith-DMJJA

155 and under:
1st-Angel Quinones-Duke Roufus Academy
2nd-Ryleigh Clark-FIT ABQ BJJ
3rd-Dan Gonzalez-Carlson Gracie Team

170 and under:
1st-Demian Papagni-Hard Drive
2nd-Ryan Leick-Dab Hand
3rd-Tony Bedel-Hawkeye BJJ

185 and under:
1st-Jeremy Godina-11th Dimension
2nd-Kyle Goodsman-Dab Hand
3rd-Blake Pinckney-Hard Drive

205 and under:
1st-Brandon Anderson-DMJJA
2nd-Nate Rodriquez-Travis Tarpein
3rd-James Burzynski-Team Trinity

Mens NO Gi Intermediate

145 and under:
1st-Elijah Rivera-Hard Drive
2nd-Joel Mickels- Team Vaghi
3rd-Josh Rose-Brujo Jiu Jitsu

155 and under:
1st-Nick Lepa-Hawkeye BJJ
2nd-Jon VanLaarhoven-Hawkeye BJJ
3rd-Justin Godina-11th Dimension

170 and under:
1st-Mark Vujovic-Jeff Neal
2nd-Erik Koch-Hard Drive
3rd-Phil Burgraff-KC BJJ

Mens NO Gi Advanced

205 and under:
1st-Derek Mehmen-Hard Drive
2nd-Michael Kelly-Gilbert Grappling
3rd-Tom Grubb-Hard Drive

“BIGFOOT” ABSOLUTE CHAMPION(GI OR NO-GI):
Bryan Welch-MFS

Lock-Ness Champion:
Jacob Volkman-MMAA

1st Round:
Jacob Volkman sub Mark Vujovic
James O’Conner sub Quinton McCottrell
Keoni Koch sub Miquel Negrete
CJ Jacks sub John Gutta

2nd Round:
Jacob Volkman sub James O’Conner
Keoni Koch sub CJ Jacks

Championship:
Jacob Volkman sub Keoni Koch

 

Sasquatch Open #2 Results

Team Results

1st-Tarpeins-64
2nd-MFS-52
3rd-Hawkeye BJJ-49
United Sport-21
Des Moines Jiu Jitsu Academy-16
Matamoros/Roufus Sport-13
Kansas City BJJ-12
Team Vaghi/MAMA-11
Doc’s Gym-10
Hard Drive-8
Extreme Couture-6
No Rules Martial Arts-6
Ekims-5
Peoria Athletic Club-5
Team Revolution-5
ASMA-4
Cavemans Crew-3
High Altitude Martial Arts-3
Little BJJ Academy-3
Old School Elite-3
Dragon’s Lair-2
Quincy Vale Tudo-2
McVickers-1
Millenia Martial Arts-1

Individual Results

Kids Gi Beginner

70 and under:
1st-Marques Harrison-Ekims
2nd-Seth Vergeyle-Tarpeins
3rd-Evan Senneff-Tarpeins

100 and under:
1st-Jordyn Haessler-MFS
2nd-Austin VanDegejuchte-Tarpeins
3rd-Jackson Judge-ASMA

120+ and under:
1st-Gabriel Rangel-Tarpeins
2nd-Jeremy Romero-Tarpeins
3rd-Ali O’Berg-Tarpeins

Womens Gi Beginner

160+ and under:
1st-Marcia McNamara-Hawkeye BJJ
2nd-Rhonda Harmening-Tarpeins
3rd-Kelly Haines-Doc’s Gym

Mens Gi Beginner

140 and under:
1st-Jeff Raymond-Hawkeye BJJ
2nd-Justin Machnik-Hawkeye BJJ
3rd-Rusty Dicken-Dragon’s Lair

150 and under:
1st-Dan Almeida-United Sport/Curran JJ
2nd-Ryan Elson-DMJJA
3rd-Jared Klapp-McVickers

160 and under:
1st-Kevin Hengler-KC BJJ
2nd-Tony Bedel-Hawkeye BJJ
3rd-Aaron Windeknecht-Hawkeye BJJ

170 and under:
1st-William Wikoff-Peoria Athletic Club
2nd-Ryan Deets-Hawkeye BJJ
3rd-Jon Schmitt-Hawkeye BJJ

190 and under:
1st-Sean Rider-United Sport
2nd-Ryan Sylva-KC BJJ
3rd-Mario Favela-Tarpeins

220+ and under:
1st-Tyler Marsh-Doc’s Gym
2nd-Lane Gries-Hawkeye BJJ
3rd-John Burmeister-Tarpeins

Kids Gi Intermediate

100 and under:
1st-Josh Walls-MFS/Uzeda BJJ
2nd-Kirsten Kettering-MFS
3rd-Connor McCune-No Rules Martial Arts

120+ and under:
1st-Dakota Sexton-MFS
2nd-Aaron Reynolds-MFS/Uzeda BJJ
3rd-Jesse Trujillo-MFS/Dynamo

Mens Gi Intermediate

160 and under:
1st-Sanit Saliu-MFS
2nd-Chuck Hill-Team Vaghi/MAMA
3rd-Bronko Popovic-Hawkeye BJJ

190 and under:
1st-Jake Ellenberger-Team Vaghi/MAMA
2nd-Frederick Risius-DMJJA
3rd-Adam Haut-Tarpeins

210 and under:
1st-Matthew Williams-Matamoros/Roufus
2nd-Josh Haynie-Doc’s Gym
3rd-Tyler Marsh-Doc’s Gym

220+ and under:
1st-Brandon Anderson-DMJJA
2nd-Lee Brandt-NA
3rd-Nick Millsap-NA

Mens Gi Advanced

170 and under:
1st-Shun Uno-Tarpeins
2nd-Nick Mathewson-No Rules Martial Arts

Kids NO Gi Beginner

70 and under:
1st-Evan Senneff-Tarpeins
2nd-Seth Vergeyle-Tarpeins
3rd-James Logsdon-Quincy Vale Tudo

100 and under:
1st-Jordyn Haessler-MFS
2nd-Jackson Judge-ASMA
3rd-Kayla Winfree-NA

120+ and under:
1st-Dakota Sexton-MFS
2nd-Aaron Reynolds-MFS/Uzeda BJJ
3rd-Danny Perales-MFS

Womens NO Gi Beginner

130 and under:
1st-Rhonda Harmening-Tarpeins
2nd-Cathy Snell-Old School Elite

Mens NO Gi Beginner

140 and under:
1st-Jeff Raymond-Hawkeye BJJ
2nd-Brian Chakour-Tarpeins
3rd-Rusty Dicken-Dragon’s Lair

150 and under:
1st-Dan Almeida-United Sport/Curran JJ
2nd-Daniel Yehieli-Little BJJ Academy
3rd-Mark Kilburg-Millenia Martial Arts

160 and under:
1st-Aaron Windeknecht-Hawkeye BJJ
2nd-Tony Bedel-Hawkeye BJJ
3rd-Josh Jackson-NA

170 and under:
1st-Daniel Kline-DMJJA
2nd-Joe Gutierrez-High Altitude Martial Arts
3rd-Ryan Deets-Hawkeye BJJ

190 and under:
1st-Sean Rider-United Sport
2nd-Ryan Sylva-KC BJJ
3rd-DJ Riehm-United Sport

210 and under:
1st-Lane Gries-Hawkeye BJJ
2nd-Nick Heiser-Tarpeins
3rd-Dennis Shaer-NA

220+ and under:
1st-John Burmeister-Tarpeins
2nd-Bruce Rosenbaum-Tarpeins
3rd-Thomas Butler-Quincy Vale Tudo

Kids NO Gi Intermediate

100 and under:
1st-Kirsten Kettering-MFS
2nd-Josh Walls-MFS/Uzeda BJJ
3rd-Connor McCune-No Rules Martial Arts

Mens NO Gi Intermediate

150 and under:
1st-Clayton Schuneman-Hawkeye BJJ
2nd-Brian Chakour-Tarpeins

160 and under:
1st-CJ Jacks-Tarpeins
2nd-Sanit Saliu-MFS
3rd-Eric Merriott-Extreme Couture

180 and under:
1st-James Krause-Extreme Couture
2nd-Rudy Bears-Cavemans Crew
3rd-Adam Haut-Tarpeins

220+ and under:
1st-Razak Al-Hassan-Team Revolution
2nd-Kyle Courtier-Roufus Sport
3rd-Andrew Bertelsen-Tarpeins

Mens NO Gi Advanced

160 and under:
1st-Erik Koch-Hard Drive
2nd-Elijah Rivera-Hard Drive
3rd-Nick Mathewson-No Rules Martial Arts

220+ and under:
1st-Red Schafer-Matamoros/Roufus
2nd-Jake Ellenberger-Team Vaghi/MAMA
3rd-Travis Conley-KC BJJ

Lock-Ness Champion:
Nick Ackerman

1st Round:
Nick Ackerman sub Red Schafer
Jeff Serafin sub Ethan Day
Tony DeRosier sub Rob Voss
Dan Carstens sub Anthony Carlson

2nd Round:
Nick Ackerman sub Jeff Serafin
Tony DeRosier sub Dan Carstens

Championship:
Nick Ackerman sub Tony DeRosier

 

 

Sasquatch Open Results

Kids GI Beginner

70 and under:
1st-Xavier Judge-ASMA
2nd-Seth Vergeyle-Tarpein
3rd-Jacob McDermott-Tarpein

80 and under:
1st-Josh Walls-MFS
2nd-Austin VanDeGejuchte-Tarpein
3rd-Marques Harrison-Glenview

100 and under:
1st-Aaron Reynolds-MFS/Dynamo
2nd-Logan Judge-ASMA
3rd-Ben Miller-Tarpein

110 and under:
1st-Dakota Sexton-MFS
2nd-Hunter Judge-ASMA
3rd-Kirsten Kettering-MFS

120+ and over:
1st-Danny Perales-MFS
2nd-Jeremy Romero-Tarpein
3rd-Gabriel Rangel-Tarpein

Mens GI Beginner

160 and under:
1st-Ron Armstrong-Jack McVicker’s
2nd-Clayton Schuneman-Hawkeye BJJ
3rd-Terrance Kuranda-Green Bay Jiu Jitsu

170 and under:
1st-Joel Griffen-Tarpein
2nd-Steve Regenwether-Tarpein
3rd-Patrick Wren-Tarpein

220 and under:
1st-Brian DeKeyser-Tarpein
2nd-Chad Sowards-Tarpein
3rd-Nick Heiser-Tarpein

Womens GI Intermediate

130 and under:
1st-Kimberly Sullivan-Hawkeye BJJ
2nd-Rhonda Harmening-Tarpein

Mens GI Intermediate

190 and under:
1st-Kiel Ried-MFS
2nd-CJ Jacks-Tarpein
3rd-Shun Uno-Tarpein

220+ and under:
1st-Nate Vulgamott-Tarpein
2nd-Lee Brandt-NA
3rd-Chris Herrera-Tarpein

Mens GI Advanced

190 and under:
1st-Dan Carstens-Tarpein
2nd-Barry Delp-MFS

Kids NO GI Beginner

70 and under:
1st-Josh Walls-MFS
2nd-Seth Vergeyle-Tarpein
3rd-Austin VanDegeuchte-Tarpein

100 and under:
1st-Logan Judge-ASMA
2nd-Ben Miller-Tarpein
3rd-Daisy Hoyt-Tarpein

110 and under:
1st-Dakota Sexton-MFS
2nd-Aaron Reynolds-MFS/Dynamo
3rd-Hunter Judge-ASMA

120+ and over:
1st-Gabriel Rangel-Tarpein
2nd-Jeremy Romero-Tarpein
3rd-Ali Oberg-Tarpein

Mens NO GI Beginner

160 and under:
1st-Steve Garvin-Tarpein
2nd-Don Vedeen-Dragon’s Lair of Champions
3rd-Steve Regenwether-Tarpein

190 and under:
1st-Joel Griffen-Tarpein
2nd-Anthony Louck-Tarpein
3rd-Brian DeKeyser-Tarpein

220+ and under:
1st-Chad Sowards-Tarpein
2nd-Nick Heiser-Tarpein
3rd-Josh Ince-Turcsak/Tarpein

Womens NO GI Intermediate

130 and under:
1st-Rhonda Harmening-Tarpein
2nd-Kimberly Sullivan-Hawkeye BJJ

Mens NO GI Intermediate

170 and under:
1st-Morgan DePrengz-NA
2nd-CJ Jacks-Tarpein
3rd-Adam Haut-Tarpein

190 and under:
1st-Darrin Sennef-Tarpein
2nd-Lee Brandt-NA

220+ and under:
1st-Chris Herrera-Tarpein
2nd-Matt Prine-Tarpein
3rd-Nate Vulgamott-Tarpein

Mens NO GI Advanced

190 and under:
1st-Jesse Lennox-Team Harddrive
2nd-Thomas Grubb-Team Harddrive
3rd-Barry Delp-MFS

“BIGFOOT” ABSOLUTE CHAMPION(GI OR NO-GI):
Thomas Grubb-Team Harddrive